Čo ovplyvňuje spánok pri preťažení?
Vonkajší tlak má vplyv na kvalitu spánku a schopnosť zaspať. Dôvodov je pritom hneď niekoľko.
Pri veľkej psychickej záťaži dochádza k uvoľňovaniu hormónov ako kortizol (stresový hormón) alebo adrenalín. Tieto hormóny pripravujú telo na „boj“ a „útek“, zvyšujú tak bdelosť a môžu narušovať nočnú regeneráciu.
Dlhodobé napätie môže spôsobiť narušenie prirodzených cirkadiálnych rytmov, teda akýchsi vnútorných hodín hovoriacich, kedy byť hore a pripravený na akciu a kedy ísť spať. To môže negatívne ovplyvniť vyplavovanie „spánkového“ hormónu zvaného melatonín.
Neodbytné myšlienky bránia zaspatiu a schopnosti relaxovať.
Emočné napätie zvyšuje pravdepodobnosť prebudenia sa v priebehu noci a ovplyvňuje kvalitu spánku. Pocit psychického tlaku sa môže prejaviť aj v podobe fyzických príznakov. Aj tie môžu pôsobiť rušivo a byť dôvodom ťažšieho zaspávania i nočného prebúdzania sa.
5 tipov, ako zaspať pri strese
Teplý kúpeľ nielen na zahriatie
Vedeli ste, že teplý kúpeľ pred spaním môže zvýšiť pocit ospalosti a podporiť spánok? Teplá voda pri kúpaní alebo sprchovaní zvyšuje telesnú teplotu. Po opustení vody tak prirodzená teplota klesne. Nižšia telesná teplota pritom signalizuje telu, že je čas na odpočinok. Kúpeľ tiež pomôže uvoľneniu prípadného svalového napätia a pôsobí relaxačne.
Vedeli ste, že ideálna teplota v spálni by nemala presiahnuť 20 stupňov?
Preč s mobilom
Modré svetlo z obrazoviek mobilov, tabletov a počítačov znižuje produkciu už spomínaného melatonínu. Ak je to možné, pred spaním sa vyhnite elektronickým zariadeniam. Namiesto toho si prečítajte knihu, počúvajte upokojujúcu hudbu alebo audioknihu. Ak sa bez telefónu nezaobídete, aktivujte nočný režim s teplejším svetlom, ktoré je šetrnejšie k prirodzenému biorytmu.
Myšlienky si napíšte
Ak sa vám pred zaspatím v hlave objavuje zoznam nevyriešených vecí, môže pomôcť jednoduchá vec: pred ľahnutím do postele si ich napíšte. Pre prípad, že by vás úlohy napadli aj po zatvorení očí, nechajte si vedľa postele papier a ceruzku (nie mobilné zariadenie). Myšlienky môžete po zapísaní pustiť z hlavy.
Stále obľúbenejšou metódou je tiež zameranie sa na pozitívne myšlienky a zapísanie si troch vecí, za ktoré ste v daný deň vďační.
Predstavte si…
Vizualizácia je, podobne ako meditácia, ďalším účinným nástrojom pomáhajúcim zaspať aj v prípade, že vás niečo trápi. Je to podobné ako s rozprávkami pred spaním. Predstavovať si môžete príbeh so šťastným koncom, alebo pokojné miesto ako sú pláž alebo les. Sústreďte sa na detaily – zvuky vĺn, vôňu vzduchu a jemný vánok na koži. Na obavy už nezostane miesto.
Keď viac je viac
Pomoc s upokojením neodbytných myšlienok nám môže priniesť tiež príroda. Niektoré vitamíny a bylinky môžu mať na odpočinok pozitívny vplyv. K dispozícii sú tak v podobe čajov a čajových zmesí, ako aj výživových doplnkov. Napríklad NaturDORMI obsahuje kombináciu 15 dôkladne vybraných prírodných zložiek, ktoré pôsobia priaznivo pri napätí, má upokojujúci účinok pri zaspávaní a prispieva k dobrému spánku.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx